Pri izboru najboljšega industrijskega podjetja v Sloveniji ima pomembno in odgovorno nalogo strokovna komisija. Ta na zaključnem dogodku med finalisti izbere zmagovalca, še prej pa vsakemu finalistu postavi nekaj vprašanj oziroma ga »zasliši«.
Finalisti izbora za nagrado tovarna leta v svojih predstavitvah izpostavijo, kakšna je vloga tovarne – strojne opreme in proizvodnih procesov, podprtih z informacijsko tehnologijo, ter znanja in motiviranosti ljudi, ki so za proizvodnjo odgovorni in v proizvodnji delajo – pri poslovnih uspehih podjetja – rasti prihodkov od prodaje in čistega dobička. Pa tudi, kako jim z optimizacijo proizvodnih procesov, s posodobitvami tehnološke opreme, avtomatizacijo, robotizacijo in digitalizacijo, s skrbjo za zaposlene in okolje – tudi z večjo energetsko učinkovitostjo proizvodnje – in podobnimi prijemi uspeva zmagovati na svetovnih trgih, premagovati tekmece, pridobivati nove kupce in povečati uspešnost poslovanja podjetja.
Strokovna komisija zatem pred udeleženci dogodka Tovarna leta vsakemu finalistu postavi nekaj podrobnejših vprašanj o najpomembnejših proizvodnih dejavnikih uspešnosti poslovanja ter naprednosti njihove proizvodnje in procesov. Po koncu »zaslišanj« se komisija umakne, pretehta odgovore in predstavitve finalistov ter izbere zmagovalca, prejemnika nagrade tovarna leta.
Dolgoletni predsednik uprave družbe Interenergo, pred tem je bil njen direktor, še prej pa je desetletje vodil škofjeloške družbo TCG Unitech LTH-OL. Za dolgoletno uspešno vodenje TCG Unitech LTH-OL je bil leta 2005 izbran za slovenskega menedžerja leta, leta 2007 je prejel nagrado Gospodarske zbornice Slovenije za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke. Po izobrazbo je strojni inženir in diplomirani ekonomist. Poklicno pot je začel v podjetju Intertrade, kjer je bil v oddelku ladjedelništva predstavnik za prodajo prometa s tujino, po petih letih mednarodnih izkušenj je v Tanzaniji kot generalni direktor podjetja Trailco vzpostavil tovarno. Leta 1988 je za štiri leta prevzel mesto generalnega direktorja Emona Commerce. Preden je leta 1997 postal glavni direktor TCG Unitech LTH-OL je kot podpredsednik uprave delal v koprskem Tomosu, še prej pa dve leti kot vodja prodaje in marketinga v Žitu.
Zaposlen na Inštitutu Jožef Stefan, kjer je od leta 2008 vodja Centra za energetsko učinkovitost. Diplomiral je na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani smer procesna avtomatika, kjer je leta 2000 tudi magistriral. Področja njegovega delovanja so uvajanje učinkovite rabe energije, celovito načrtovanje v energetiki, zmanjševanje emisij toplogrednih plinov, modeliranje in optimizacija energetskih procesov ter soproizvodnja toplote in električne energije. Je tudi programski vodja 25. Dnevov energetikov.
Diplomirala in kasneje magistrirala je na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani. 15 let deluje v finančnem sektorju, od tega 12 let v bančništvu. Je članica uprave SID banke. Bančne izkušnje je pred tem pridobivala kot izvršna direktorica za področje tveganj v Gorenjski banki, še prej pa v mednarodnih bančnih skupinah Sparkasse in Hypo Alpe Adria Bank. Na svoji poslovni poti se je dodatno izobraževala na področju bančništva, razvoja modelov in na področju poslovnih financ, s poudarkom na vrednotenju podjetij.
Član uprave skupine ROTO in direktor podjetja ROTO – Pavlinjek, ki je specializirano za proizvodnjo komponent iz polimernih materialov s tehnologijo rotacijskega litja (rotoliv). V skupini ROTO je zadolžen za inovacije in razvoj ter avtomatizacijo in digitalizacijo proizvodnih procesov. Po izobrazbi je univerzitetni diplomirani gospodarski inženir, diplomiral je na fakulteti za strojništvo v Mariboru, na ekonomski fakulteti v Ljubljani je pridobil naziv MBA. Podjetje ROTO – Pavlinjek je pod njegovim vodstvom prejelo mnogo prestižnih nagrad, kot so pomursko podravska gazela 2012, zlato priznanje za inovacijo GZS 2020, najuspešnejše srednje veliko pomursko podjetje 2021 in tovarna leta 2023.
Časnik Finance, d.o.o., Bleiweisova cesta 30, 1000 Ljubljana